ďťż

Bałucki Rynek

       

Podstrony


Bałucki Rynek

Schron pod Bałuckim Rynkiem

Pracownicy Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu odkryli, że pod Bałuckim Rynkiem, w okresie II wojny światowej, znajdował się schron przeciwlotniczy. Dotarli do archiwalnego projektu,według którego został wybudowany.
Schron o powierzchni 400 m kw. biegł wzdłuż dzisiejszej ulicy Zawiszy. Mógł pomieścić do 20 osób. Pod ziemię, z obydwu stron, prowadziły do niego schody. - Na projekt trafiliśmy przypadkiem, przygotowując wystawę "Bunkry, schrony i transzeje", którą 5 lipca otworzymy w Konewce koło Tomaszowa Mazowieckiego - mówi Wojciech Źródlak z MTN. - Jak dotąd, żadna z książek, w której opisywano wojenne dzieje miasta oraz historię getta, gdzie znajdował się rynek, nie wspominała o tej budowli.
Schron miał służyć prawdopodobnie funkcjonariuszom Gestapo, których posterunek znajdował się w leżącej nieopodal kamienicy, na rogu ulic Zgierskiej i Limanowskiego.
W wyniku prac remontowych, jakie kilkakrotnie przeprowadzano na terenie targowiska oraz na ul. Zawiszy, schron prawdopodobnie zasypano.

(MAK)

artykuł z Dziennika Łódzkiego
Miejscowa ludność wspomina czasem o jakichś podziemiach pod bałuckim rynkiem, ponoć wejście do nich miało być od Limanowskiego 1 (kamienica z apteką), gdzie za czasów getta była siedziba ekspozytury gestapo i VI rewiru Schupo. Niestety jest to nie do sprawdzenie dla zwykłego zjadacza chleba, gdyż kamienica jest własnością prywatną...
no ale to by pasowało nawet, bo skoro schron był dla gestapo to wejście tam by pasował
Bałucki Rynek z... klimatyzacją

12.11.2007

Blisko 360 zadaszonych boksów, przestronne i estetyczne pasaże, klimatyzacja, bankomaty, profesjonalna ochrona i monitoring - w ciągu najbliższego roku Bałucki Rynek zmieni się nie do poznania. W sobotę przedstawiciele stowarzyszenia handlowców "Bałucki Rynek" podpisali z wykonawcą umowę na przebudowę i modernizację targowiska.

- Bardzo się z tego cieszymy, bo to szansa dla kupców na rozwój handlu i dla klientów na zakupy w cywilizowanych warunkach - mówi Tadeusz Piotrowski, prezes stowarzyszenia. - Prace projektowe już się rozpoczęły. Gdy tylko otrzymamy pozwolenie na budowę i pogoda będzie sprzyjająca, ruszamy pełną parą.

Na czas modernizacji targowiska kupcy z terenu na którym będą akurat prowadzone roboty, zostaną przeniesieni na plac u zbiegu ulic Zachodniej i Zgierskiej. Tam będą mogli handlować.

Koszt inwestycji wynosi 15 mln 130 tys. zł. 1 metr boksu handlowego kosztuje 3 tys. 400 zł brutto. Boksy mają po 7,5 metra, 9 metrów i - największe - 14 metrów kwadratowych.
Prezesi stowarzyszenia handlowców i przedstawiciele wykonawcy tuż przed podpisaniem dokumentów

(tj) - Express Ilustrowany
Hala na Bałuckim Rynku prawie gotowa

(mr)

2009-10-14 04:12:22

W połowie listopada hala targowa na Bałuckim Rynku zostanie przekazana kupcom.
W ciągu dwóch tygodni wprowadzą się do boksów, wstawią meble, urządzenia chłodnicze. Handel ma ruszyć najpóźniej na początku grudnia. Trwają ostatnie prace - na elewacji od strony ul. Zgierskiej jest kładziony tynk, a w boksach zakłada się żaluzje.

- Klienci poganiają nas, pytają, kiedy będzie można wreszcie zrobić zakupy w cieple i pod dachem. Zależy nam także, aby kupcy jak najszybciej zaczęli pracować i zarabiać, ponieważ ponieśli duże koszty związane z budową hali - mówi Włodzimierz Kaźmierczak, wiceprezes Stowarzyszenia Handlowców "Bałucki Rynek".

Wszystkie miejsca w obiekcie o powierzchni 8 tys. mkw., a jest ich 300, są zajęte. Koszt inwestycji to 15 mln zł.

ŹRÓDŁO: http://lodz.naszemiasto.pl/
Halę na Bałuckim Rynku otworzą w lutym - kupcy tracą cierpliwość

Express Ilustrowany (mr)

2010-01-13 04:02:24 , Aktualizacja 2010-01-13 04:02:49

Kupcy, którzy wykupili boksy w nowej hali na Bałuckim Rynku, są coraz bardziej zniecierpliwieni opóźnieniami w otwarciu obiektu.

Mają dość prowizorycznego handlu na tymczasowym targowisku przy ul. Krótkiej. Hala miała być oddana kilka miesięcy temu, tymczasem sprzedawcy nadal tkwią w budkach i namiotach.

- Odkąd przenieśliśmy się tutaj, obroty spadły o 70 procent. Klientów brak. Ledwo zarabiamy na koszty utrzymania. A płacimy podwójnie - czynsz za boksy i placowe za miejsce na ul. Krótkiej. Hala jest już ogrzewana, zaraz przyjdzie regulować rachunki za ciepło - mówi Tomasz Petera, jeden ze sprzedawców.

Rynek na Krótkiej jest praktycznie pusty, w alejkach przechadzają się pojedynczy kupujący.

- Moi klienci byli tu raz i zapowiedzieli, że ostatni. Przyjdą do mnie dopiero do nowej hali. Całe szczęście, że mąż zarabia, bo chyba musiałabym zwinąć interes - dodaje sprzedawczyni konfekcji.

Hala miała być otwarta już we wrześniu ubiegłego roku, kolejny termin wyznaczono na listopad.

- Rozumiem kupców, tam nie da się handlować, sam mam stoisko i też chciałbym pracować w lepszych warunkach - mówi Włodzimierz Kaźmierczak, wiceprezes Stowarzyszenia Kupców Bałucki Rynek. - Hala jest w 99 procentach gotowa. Są problemy z montażem żaluzji zamykających boksy. Zawinił wykonawca, ale do poniedziałku rolety zostaną zainstalowane we wszystkich boksach. Wtedy będzie można zacząć wyposażać stanowiska.

Nowy termin otwarcia hali - kupcy mają nadzieję, że ostatni - wyznaczono na połowę lutego.

ŹRÓDŁO: www.lodz.naszemiasto.pl
Hala na Bałuckim prawie gotowa

Polska Dziennik Łódzki Matylda Witkowska

2010-02-03 03:03:48

Budowana od ponad roku hala targowa na Bałuckim Rynku ma być gotowa w połowie lutego.

Zdaniem inwestora, przesuwany od ubiegłej jesieni termin oddania obiektu tym razem jest ostateczny. Ale kupcy i klienci są sceptyczni.

Hala jest już niemal gotowa. Do wykonania pozostała tylko instalacja rolet w części boksów i prace porządkowe. W zeszłym tygodniu halę odebrały straż pożarna i sanepid.

- Czekamy jeszcze na opinię Państwowej Inspekcji Pracy. Wtedy zostanie tylko generalny odbiór nadzoru budowlanego i możemy wprowadzać kupców - mówi Włodzimierz Kaźmierczak, wiceprezes Stowarzyszenia Handlowców Bałucki Rynek, które buduje halę.

Około stu kupców z boksów, w których w zeszłym tygodniu zamontowano rolety, dostało już klucze.

Otwarcie hali planowane jest na połowę lutego. Kupcy, którzy wykupili miejsca w hali, są jednak sceptyczni, bo obiekt miał być gotowy już 15... listopada ubiegłego roku. Potem termin ten przesuwano kilka razy. Ostatnio kupcy mieli się wprowadzić przed Bożym Narodzeniem. - Nie wierzę, że tym razem zdążą. Po rynku krążą plotki, że hala będzie czynna dopiero na Wielkanoc - mówi Lucyna Drzewiecka-Maraj, która handluje pieczywem.

- Problemem były rolety, których nie dostarczył jeden z pod-wykonawców. Teraz wszystko jest już na dobrej drodze - zapewnia Włodzimierz Kaźmierczak. - Rolety już dotarły, montaż powinien rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu - zapewnia, ale przyznaje, że termin 15 lutego nie jest jeszcze ostateczny. - Wszystko zależy od odbiorów. Wszystko może się jeszcze przeciągnąć, ale nie dłużej niż kilka dni.

Zdaniem kupców, otwarcie hali o czasie jest jednak niemożliwe. - Muszę założyć kafelki nad zlewem, uzyskać odbiór z sanepidu i postawić nowe regały. Nawet jeśli otworzą halę do 15 lutego, ja na pewno nie zdążę - mówi Drzewiecka-Maraj.

W podobnie sceptyczny sposób wypowiadają się podwykonawcy. - W części boksów leży jeszcze gruz. W żaden sposób hala nie będzie gotowa w lutym - zapewnia właściciel jednej z firm układających instalacje w hali.

Wykonawcy narzekają też na nieterminowość wypłat od głównego wykonawcy, czyli firmy Agis Bau. Andrzej Sadło, zastępca prezesa firmy Agis Bau, zapewnia, że hala do połowy miesiąca będzie otwarta.

- Były formalne i nieformalne przyczyny opóźnień, ale teraz wszystko idzie dobrze - wyjaśnia. - Podwykonawcy, którzy narzekają, nie wywiązali się z umów. Jeśli zakończą prace, dostaną pieniądze - zapewnia.

Tymczasem w rejonie ulicy Krótkiej, gdzie na czas budowy przenieśli się kupcy, panuje marazm, bo klienci w mroźne dni omijają targowisko.

- Przychodzę tylko dlatego, że mieszkam obok. Ale kupuję najpotrzebniejsze rzeczy i szybko uciekam - narzeka pani Maria, klientka.

Hala budowana jest od jesieni 2008 roku. Jej powstaniu od początku towarzyszyły kontrowersje. Budowa, która miała rozpocząć się 1 września 2008 roku, została opóźniona przez protesty części kupców, którzy okupowali rynek. W rozwiązanie konfliktu włączyli się łódzcy radni, którzy zaproponowali referendum. Wygrali zwolennicy hali i budowa ruszyła w grudniu 2008 roku.

Koszt budowy wyniósł ponad 15 mln zł. Hala jest parterowa, ma 8,2 tys. mkw. powierzchni całkowitej, a 4,2 tys. mkw. użytkowej. Podzielono ją na 300 boksów, które mają od 9 do 17 mkw.


Sprzedawcy z Bałuckiego Rynku czekają na rozpoczęcie handlu w nowej hali (© fot. Paweł Nowak)
Hala targowa na Bałuckim Rynku z poślizgiem

Express Ilustrowany (mr)

2010-02-18 04:49:45 , Aktualizacja dzisiaj 04:50:10

Termin otwarcia nowej hali targowej na Bałuckim Rynku po raz kolejny został przesunięty - na początek marca.

- Mamy nadzieję, że to już ostateczny termin. Czekamy jeszcze tylko na pozwolenie z nadzoru budowlanego na użytkowanie obiektu. W taką zimę warunki na tymczasowym targowisku przy ul. Krótkiej są skrajnie trudne. Klienci nie chcą tam przychodzić - mówi Włodzimierz Kaźmierczak, wiceprezes Stowarzyszenia Handlowców Bałucki Rynek.

Hala jest już gotowa, działa monitoring, teraz montowane są dwa bankomaty. Kupcy kończą urządzać boksy.

Opady śniegu i mróz opóźniają też modernizację targowiska na Górniaku.

Do powstających w pierwszej kolejności pawilonów od strony ul. Piotra Skargi kupcy mieli wprowadzić się w lutym, ale termin trzeba przesunąć na kwiecień. Dopiero nad połową obiektu położono dach. Najpóźniej za trzy tygodnie rozpocznie się budowa pawilonów od strony ul. Piotrkowskiej, w których będą handlować kwiaciarki.
2010-03-04

Bałucki Rynek bez zarzutów

Nie ma nieprawidłowości przy budowie i zagospodarowywaniu boksów w nowej hali targowej na Bałuckim Rynku – uznała Komisja Rozwoju i Działalności Gospodarczej Rady Miejskiej.

Komitet Obrony Handlowca „Bałucki Rynek” zarzuca dzierżawcy targowiska Stowarzyszeniu Handlowców „Bałucki Rynek” „korupcjogenny charakter przeprowadzonej modernizacji targowiska Bałucki Rynek oraz nieprzestrzeganie warunków umowy dzierżawy” targowiska od Miasta przez Stowarzyszenie. Komitet skarży się, że bezprawnie pozbawiono część kupców miejsc handlowych.

Stowarzyszenie Handlowców odpiera te zarzuty. Prezes Tadeusz Piotrkowski i wiceprezes Włodzimierz Kaźmierczak tłumaczą, że Stowarzyszenie dopełniło wszystkich warunków wymaganych przez prawo lokalne i umowę dzierżawy targowiska od Miasta. Prezesi zaprzeczają też informacjom, jakoby na targowisku handlowano boksami, co byłoby niezgodne z prawem. Jak mówią, wszyscy kupcy, którzy przed modernizacją Rynku, handlowali na tym targowisku, posiadali możliwość wystąpienia z wnioskiem o pozyskanie boksu w nowej hali, jednak niektórzy z nich tego nie uczynili. Każdy zainteresowany, w miarę możliwości finansowych, mógł wystąpić o boksy o różnych powierzchniach, a Stowarzyszenie pomagało w pozyskaniu kredytów na tę inwestycję w bankach.

Marek Jóźwiak, dyrektor Wydziału Gospodarowania Majątkiem wyjaśnia, że wśród kupców przeprowadzono dwa referenda – w 2006 i 2008 r. – w sprawie przyszłości targowiska. Wykazano, że wymagane uchwałą RM ponad 50 proc. poparcia kupców dla Stowarzyszenie Handlowców zostało spełnione.

Radne Ilona Orczykowska i Agnieszka Nowak uznały, że Komisja nie może w tej sprawie nic więcej zrobić – poza dopilnowaniem przeprowadzenia kontroli przez UMŁ w momencie oddania hali do użytku. Jeśli wtedy pojawią się jakieś nieprawidłowości, Miasto będzie mogło wypowiedzieć Stowarzyszeniu umowę dzierżawy. Jeśli natomiast protestujący kupcy posiadają dowody na złamanie prawa przez Stowarzyszenie, powinni złożyć wniosek w tej sprawie do prokuratury. Komisja Rozwoju uznała tę skargę za bezzasadną. Przewodniczący Komisji Mateusz Walasek przygotuje w tej sprawie projekt uchwały, który trafi pod obrady Rady Miejskiej.

Budowa hali targowej na Bałuckim Rynku kosztowała 18 mln zł. Obiekt ma zostać otwarty jeszcze w marcu br. Według informacji z Wydziału Gospodarowania Majątkiem, w hali znajduje się 400 boksów. Stowarzyszenie Handlowców zapewnia, że na handel obwoźny ma zostać utworzonych ok. 15 stanowisk, a boksy w hali posiada ok. 85 proc. kupców, którzy handlowali w tym miejscu przed modernizacją targowiska. W hali nie mogą handlować podmioty o charakterze sieciowym czy ponadlokalnym.
(rprm)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl
24 marca wreszcie otworzą halę na Bałuckim Rynku

Express Ilustrowany (mr)

2010-03-12 01:59:09 , Aktualizacja 2010-03-12 01:59:56

Kupcy, a przede wszystkim klienci, wreszcie się doczekają! W środę 24 marca zostanie otwarta hala targowa na Bałuckim Rynku.

W czwartek odbyło się jej pierwsze sprzątanie. Handlowcy, którzy zajmą 270 boksów, kończą je urządzać. W hali o powierzchni 8 tys. mkw. znalazły miejsce nie tylko sklepiki branży spożywczej i przemysłowej, ale i zakłady usługowe, np. fryzjerstwo oraz gastronomia – trzy restauracje. Pawilony od strony ul. Zgierskiej zajmą kwiaciarki.

Trwa modernizacja innego dużego targowiska – Górniaka. Po uciążliwej zimie roboty ruszyły pełną parą. Zadaszony jest już pasaż od strony ul. P. Skargi, w środku są prowadzone prace wykończeniowe. Kupcy mają się wprowadzić w czerwcu. Wtedy rozpocznie się stawianie hali w miejscu, gdzie znajdują się betonowe budki z odzieżą, butami i meblami. Trwa także budowa wiat dla rolników. Cały rynek (łącznie z pawilonami dla kwiaciarek od strony ul. Piotrkowskiej) będzie gotowy pod koniec roku.


(© Łukasz Kasprzak)
Za tydzień otwarcie hali na Bałuckim Rynku

Polska Dziennik Łódzki Matylda Witkowska

16.03.2010

Na ten dzień kupcy z Bałuckiego Rynku oraz ich klienci czekali od miesięcy. Ale w końcu się doczekali.
W środę, 24 marca, otwarta zostanie tu hala targowa. Kupcy wieszają już półki, niektórzy układają w boksach pierwsze towary.

Termin oddania hali przekładano kilka razy. Pierwszy wyznaczony był na... połowę listopada. Ale przesuwano go z powodu opóźnień w pracach budowlanych. Tym razem termin jest już ostateczny.

- Mamy wszystkie potrzebne odbiory, teraz to tylko kwestia wyposażenia boksów - mówi Włodzimierz Kazimierczak, wiceprezes Stowarzyszenia Handlowców Bałucki Rynek, które wybudowało halę.

Sam budynek jest parterowy, zajmuje prawie cały teren rynku, ma 4,2 tys. mkw. powierzchni handlowej, z której wydzielono 270 boksów. Przez halę poprowadzono szeroki, wybrukowany kostką pasaż, od którego odchodzą węższe korytarzyki. Dla klientów przygotowano też eleganckie toalety wykładane żółtymi kafelkami.

- Warunki są nieporównywalnie lepsze - mówi Andrzej Krawczyk, właściciel stoiska wędkarskiego. - Mam nawet lodówkę na robaki, podczas gdy na rynku musiałem trzymać je w lodówce przenośnej.

Koszt budowy hali wyniósł prawie 15 mln zł. Kupcy zapłacili po 3,5 tys. zł za mkw. boksu. Ale są zadowoleni. - Wreszcie mogę wyłożyć cały towar, a klienci nie muszą przymierzać ubrań na mrozie - cieszy się Anna Mikołajczyk, handlująca odzieżą.

Hala ma być czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6 - 19, w soboty do godz. 16.

- Jeżeli będzie taka potrzeba, otworzymy też w niedzielę - mówi Kazimierczak.

Targowisko tymczasowe przy ul. Krótkiej ma być czynne do końca marca. Później w jego miejsce powstanie parking dla klientów targowiska. Nie nastąpi to jednak szybko, bo przedtem musi być wyburzona pusta oficyna przy ul. Limanowskiego 6. Tymczasem część klientów nie jest szczęśliwa z powodu otwarcia hali. Bo choć poprawią się warunki, zniknie część starych Bałut.

- Powstaje nie rynek, tylko kolejny sklep z towarem i cenami takimi jak w supermarketach - narzeka Jolanta Grobelna, która na Bałuckim Rynku robi zakupy od ponad pięćdziesięciu lat i przyzwyczaiła się do tutejszych klimatów. - Na rynku ważna jest atmosfera, możliwość porozmawiania ze sprzedawcami i wybór świeżych warzyw. A do hali chłop z wozem i ziemniakami przecież nie wjedzie.


Kupcy z Bałuckiego Rynku już przygotowują się do wielkiego otwarcia nowej hali (© fot. Jakub Pokora)
Hala na Bałuckim Rynku już otwarta

Naszemiasto.pl (mt.)

24.03.2010

W środę o godzinie 7 rano otwarta zostanie hala targowa na Bałuckim Rynku. W parterowym budynku o powierzchni ponad 8 tys. mkw. znajduje się ponad 4 tys. mkw. powierzchni handlowej.

W zbudowanej przez Stowarzyszenie Handlowców Bałucki Rynek hali stoiska otworzy 270 kupców. W boksach będzie można kupić artykuły spożywcze (ryby, pieczywo, warzywa, owoce, nabiał), odzież, artykuły chemiczne, będą także stoiska z elektroniką i artykułami wędkarskimi.

Hala targowa czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 6-19, w soboty od 6 do 16.

Tymczasowe targowisko przy ulicy Krótkiej działać będzie do końca marca. Potem budki zostaną rozebrane. W dalszej perspektywie ma tam powstać parking.

Budowa hali trwała półtora roku. Koszt inwestycji wyniósł około 15 mln zł. Pieniądze wyłożyli sami kupcy.


(© Jakub Pokora)
Hala na Bałuckim Rynku otwarta

Express Ilustrowany (mr)

25.03.2010

Długo oczekiwana nowa hala targowa na Bałuckim Rynku została w środę otwarta.

Chociaż jeszcze nie wszystkie spośród 277 boksów są czynne, chętnych na pierwsze zakupy nie brakowało.

Obiekt ma 8 tys. m kw., oprócz stoisk z artykułami spożywczymi, warzywami i owocami, konfekcją i obuwiem, artykułami zoologicznymi, są także fryzjer i trzy restauracje. Koszt budowy to 17 mln zł.

- Wreszcie skończyło się stanie w błocie, w zimnie. Zimą zakładałyśmy grube skarpety, walonki, latem byłyśmy oblepione kurzem i brudem. Nigdy więcej takiego handlu! - Bogumiła Szymczak wspomina handlowanie na niezmodernizowanym jeszcze Bałuckim Rynku i tymczasowym targowisku przy ul. Krótkiej (utworzonym na czas budowy hali). Na Bałuckim jest od 20 lat, pamięta jak przyjeżdżali tu rolnicy na furmankach i jak w nocy trzeba było pilnować miejsca, żeby go nikt nie zajął. Teraz ma przestronny boks, w którym może wyeksponować sprzedawaną odzież. - Byle klienci wrócili, bo słyszeliśmy, że ludzie obawiali się wzrostu cen. A one nie zmieniły się.

- Rzeczywiście słodycze, nie zdrożały - mówi Grażyna Czapla, która od lat robi zakupy na Bałuckim Rynku. - A warunki są nieporównywalne. Gdy przychodziłam na stary rynek i padał deszcz, nie wiadomo było, co trzymać w ręku - parasolkę, torbę z zakupami czy portmonetkę.


Kupcy za boksy płacą czynsz w wysokości 48 zł za mkw. przez pierwsze sześć miesięcy, a potem 38 zł za mkw. (© fot. Paweł Łacheta )
Bałucki Rynek: monitoring, klimatyzacja i nagłośnienie

Bartłomiej Dana

2010-03-24, ostatnia aktualizacja 2010-03-24 19:55

Nowoczesny monitoring, nagłośnienie, systemy bezpieczeństwa. Klimatyzacja. W środę oficjalnie otwarto nową halę targową na Bałuckim Rynku. - Tylko trochę żal, że teraz na papieroska trzeba wychodzić na dwór - mówią handlowcy

Nowa hala kosztowała 15 mln zł. Mieści 277 stoisk o powierzchni od 8,5 do 38 m kw. Wszystkie wejścia do budynku otoczono klinkierem. Nad drzwiami szklane daszki, przymocowane do ścian stalowymi linami. Drzwi są zrobione z przydymionego szkła. W środku też ładnie. Szerokie alejki, przestronny pasaż główny. Wszędzie kamery i głośniki. Słychać "Felicita".

Hala targowa stoi przy ul. Bałucki Rynek 1. - To nie tylko adres - mówi szczęśliwy Tadeusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Handlowców "Bałucki Rynek", które walczyło o budowę hali. - Ta jedynka nobilituje. Chcemy być najlepsi pod każdym względem.

Budynek miał zostać oddany w listopadzie. Otwarcie hali opóźniło się jednak o prawie pół roku. Wczoraj nikt o tym nie pamiętał. Wszyscy kupcy zgodnie przytakiwali - od teraz może być już tylko lepiej. - Pracuję tutaj już od 20 lat. Wcześniej tam stałam - wskazuje miejsce oddalone o kilka metrów Marianna Piotrowska, żona prezesa, która prowadzi stoisko z owocami morza Laguna. - Musiałam pracować na mrozie, w czapce, rękawiczkach. A teraz proszę spojrzeć. Sprzedaję jak dama!

Barbara Michalak, jej wspólniczka: - Był wiceprezydent Łodzi. Kupił makrelę i filet z tuńczyka. Ja tam wad hali nie widzę.

Klienci, którzy wczoraj przyszli na uroczyste otwarcie pawilonu, też nie kryli zadowolenia. Wielu z nich to rdzenni mieszkańcy Bałut. - Bardzo mi się tu podoba. Jest ciepło. Tak jak dawniej, tylko że lepiej! - cieszy się pan Julian. Po chwili zadumy mówi: - Trochę łatwo się tu zgubić. Sam już pobłądziłem kilka razy.

Niektóre stoiska ciągle są modernizowane. Włodzimierz Kaźmierczak, zastępca prezesa, przekonuje, że do końca miesiąca wszystkie prace zostaną zakończone. - Chcemy być gotowi na święta. Chcemy być konkurencją dla dużych supermarketów. Mamy stoiska z branży chemicznej, przemysłowej, spożywczej, odzieżowej, elektronicznej i wielu innych. Nie jesteśmy gorsi od dużych galerii. A nawet lepsi, bo wspieramy lokalną społeczność!

Do końca tygodnia Bałucki Rynek będzie świętował otwarcie pawilonu. Handlowcy przygotowali konkursy, niespodzianki i atrakcje dla odwiedzających. A w sobotę w pasażu głównym wystąpi sobowtór Maryli Rodowicz.

Hala będzie otwarta od godziny 6 do 19. Marek Pawlikowski, handlowiec: - Czekaliśmy bardzo długo. Wreszcie się doczekaliśmy. Tylko trochę żal, że teraz na papierosa trzeba będzie wychodzić na zewnątrz - śmieje się. - Chociaż, jak się zastanowić, to wcale nie problem. Najwyżej rzucę palenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
2010-03-24

Nowa hala na Bałuckim

Krok po kroku zmienia się obraz handlu na łódzkich targowiskach – dziś otwarto nową halę na Bałuckim Rynku. Znajduje się tam kilkaset boksów, w których można kupić m.in. produkty spożywcze, odzież czy artykuły chemiczne. Jej budowa kosztowała 18 mln zł, a boksy posiada w niej ok. 85 proc. sprzedawców, którzy handlowali w tym miejscu przed modernizacją targowiska.

Sam budynek handlowy jest parterowy i zajmuje 4,2 tys. m kw. Przez niego poprowadzono szeroki, wybrukowany kostką pasaż, od którego odchodzą węższe korytarzyki. Hala ma być czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6 - 19, w soboty do godz. 16. Targowisko tymczasowe przy ul. Krótkiej będzie funkcjonowało do końca marca. Później ma tam powstać parking dla klientów targowiska.

Łódzcy kupcy zmodernizowali już targowiska m.in. na Czerwonym Rynku, pl. Barlickiego i Górniaku oraz plac handlowy u zbiegu ulic: Rydla i Tatrzańskiej. (ed)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl


Sitedesign by AltusUmbrae.