ďťż

Kościół św. Józefa - ul. Ogrodowa

       

Podstrony


Kościół św. Józefa - ul. Ogrodowa

Kościół ufundowany został przez biskupa kujawskiego Antoniego Ostrowskiego w 1765 r. dla parafii Wniebowzięcia NMP w Łodzi. Na obecne miejsce przeniesiony w maju 1888 r. Poświęcony 21 V 1888 r. przez arcybiskupa Wincentego Teofila Chościak Popiela. Data erygowania: 29 XII 1909 r. Rozbudowany w latach 1911-1914.
Odświeżanie ołtarzy w kościele św. Józefa przy Ogrodowej i klasztorze w Łagiewnikach

15.11.2006

Konserwatorzy zabytków pracują przy renowacji dwóch barokowych ołtarzy w XVIII-wiecznych świątyniach: drewnianym kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej i klasztorze oo. Franciszkanów w Łagiewnikach.

- Konserwacja polega m.in. na uzupełnianiu ubytków w drewnie, odnawianiu polichromii i złoceń - tłumaczy Marzena Otto z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prace zakończą się w połowie grudnia. Miasta wyłożyło na nie 300 tys. zł.

(hod.) - Dziennik Łódzki
Opuszczony święty w pobliżu kościoła przy Ogrodowej

15.11.2006

Koło najstarszego łódzkiego kościoła pod wezwaniem św. Józefa przy ul. Ogrodowej 22 znajduje się dziki, zaniedbany teren.

Śmieci, pudła, butwiejące deski, a nawet kosz na kółkach z hipermarketu. A nad tym wszystkim wznosi się figura patrona kościoła.

- Kiedyś był tu przykościelny park, a jeszcze wcześniej, przed przeniesieniem kościoła św. Józefa z placu Kościelnego (wówczas pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny) - cmentarz - opowiada ksiądz proboszcz Franciszek Semik.

W pobliżu często popijają grupki miejscowych lumpów, którzy nie mają problemu z dostaniem się na ogrodzony teren - czy to przez otwartą zawsze furtkę, czy przez zniszczony płot.

- Kiedy postawiliśmy ławeczkę, zaraz zniszczyli ją chuligani - mówi ksiądz proboszcz. - A bardzo przydałby się taki park jak wcześniej - tu przychodzą matki z dziećmi. Ale parafia nie ma pieniędzy.

Na cokole można jeszcze przeczytać zatarty napis: "Święty Józefie, opiekunie Bożej Rodziny miej nas w swej opiece".

A kto zaopiekuje się świętym?
(les) - Express Ilustrowany
SOS dla dzwonnicy - zniszczyli ją wandale i czas

24.01.2007

Proboszcz parafii pw. św. Józefa w Łodzi alarmuje, że zabytkowa XVIII-wieczna dzwonnica może wkrótce przestać istnieć. - Czego nie zniszczył czas, dokończyli wandale. Teraz potrzebny jest gruntowny remont - mówi ksiądz Piotr Braczkowski. - Niestety, brakuje nam pieniędzy. Jeśli nie rozpoczniemy remontu teraz, nie będzie czego naprawiać.

Renowacją dzwonnicy zainteresowany jest także miejski konserwator zabytków, ale i on nie ma pieniędzy na ten cel. - Wnioski o przyznanie dotacji z budżetu miasta na remont zabytków rozpatruje specjalna komisja, która zbierze się w połowie lutego - powiedziano nam w Oddziale Ochrony Zabytków Urzędu Miasta. - Nawet jeśli przyzna pieniądze kościołowi, decyzję muszą jeszcze zaakceptować radni. Nie wiadomo też, jaką sumę uda się uzyskać.

Parafia św. Józefa jest jedną z najstarszych w Łodzi. Jej początki sięgają XIV w. Wtedy wybudowano pierwszy, drewniany kościół. Po jego zniszczeniu, powstał dzisiejszy, murowany.(mgr) - Express Ilustrowany
Parafia cegiełki rozprowadza

15.02.2007

Parafia św. Józefa przy ul. Ogrodowej rozprowadza cegiełki o nominałach 2, 5, 10 i 20 zł. Proboszcz Józef Semik chce w ten sposób zdobyć pieniądze na remont zabytkowego, modrzewiowego kościoła. Najpilniejszej naprawy wymagają cieknący dach i dzwonnica.

- Pieniądze z budżetu miasta są niewystarczające - uważa proboszcz. - W ubiegłym roku dostaliśmy 50 tys. na odnowienie ołtarza, a koszt konserwacji wyniósł około 100 tys. zł. Staramy się o pieniądze w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczymy na unijne dofinansowanie, ale procedury są długie, skutek niepewny, a kościół wymaga natychmiastowej modernizacji. W przeciwnym razie rozleci się...

Kościół pod wezwaniem św. Józefa jest najstarszym łódzkim zabytkiem. Został wybudowany w latach 1765 - 68 na Starym Mieście, jako kościół Najświętszej Marii Panny. Po przenosinach, w 1888 r., na ul. Ogrodową zmieniono patrona na św. Józefa.

(hod.) - Dziennik Łódzki
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

(ul. Ogrodowa 22)

Stoi jakby na uboczu, ukryty przed miejskim gwarem przy ul. Ogrodowej, w pobliżu pozostałości dawnej potęgi fabrycznej I. K. Poznańskiego. Odnosi się wrażenie, że jego miejsce powinno być na górskich halach czy przy drodze na wsi, że nie pasuje do architektury wielkiego miasta. Jego historia splata się nierozerwalnie z powstawaniem Łodzi przemysłowej.

Pierwotnie kościół św. Józefa był pod wezwaniem Wniebowstąpienia NMP i stał na Starym Mieście. Właściciel Łodzi biskup Zbylut Gołańczewski ufundował budowę świątyni w ok. 1370 r. Jednak liczne klęski doprowadziły do upadku kościoła. W latach 1765 - 68 powstaje nowa świątynia na solidnym, murowanym fundamencie w pobliżu tzw. Górek Plebańskich (dziś plac Kościelny).

Niewielki budynek, wzniesiony dzięki biskupowi kujawskiemu Antoniemu Ostrowskiemu, był w kolejnych latach rozbudowywany. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców Łodzi postanowiono wybudować jeszcze większą świątynię. Jednak władze carskie nakazały wyburzyć stary kościół. Wtedy ówczesny proboszcz ks. Jan Siemiec wpadł na pomysł, aby przenieść kościół na dawny cmentarz przy ul. Ogrodowej, na którym od 1856r. nie chowano zmarłych. Proboszcz, aby przekonać władze rosyjskie do swojego pomysłu, obiecał, że w głównym ołtarzu zostanie umieszczony obraz św. Mikołaja, przed którym lud będzie się modlił o łaski dla cara. I tak udało się zachować kościół.

Według legendy, świątynię przenieśli pracownicy z fabryki I. K. Poznańskiego w jeden… dzień! W 1910r. powstała tu parafia pw. św. Józefa. W kolejnych latach przebudowywano świątynię, mimo iż po 1910r. w mieście zamieszkiwali głównie Żydzi i Niemcy, parafia liczyła ok. 25 tys. wiernych. Dodatkowo nabyto od gminy ewangelickiej plac i na jego terenie urządzono park św. Józefa. W środku postawiono figurkę patrona, która stoi do dziś. Na miejscu starej dzwonnicy wzniesiono nową żelbetową i umieszczono w niej trzy dzwony o imionach świętych: „Józef”, „Walenty” i „Antoni”. Niestety, w czasie II wojny światowej zostały zrabowane.

Dziś ten drewniany kościół, wzniesiony z bali modrzewiowych, w środku jest otynkowany. Dach, który pierwotnie był pokryty gontem, a teraz dachówką, wieńczy wieżyczka. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu klasycystycznym o zabarwieniu barokowym. Prezbiterium zdobi drewniany ołtarz typu sarkofagowego. W jego środkowej części stoi figurka św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Sklepienie, ściany i stropy zdobi piękna polichromia, a okna świątyni witraże z początku istnienia parafii. Nad głównym wejściem stoi chór muzyczny z 18-głosowymi organami.ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl
W najstarszym łódzkim kościele dzwonnica i park jak nowe

3.11.2008

Dobiega końca renowacja zabytkowej dzwonnicy najstarszego w Łodzi kościoła - pw. św. Józefa przy ul. Ogrodowej - i znajdującego się tam, jedynego w mieście przykościelnego parku.

Dzwonnica jest murowana, ale od początku była obudowana drewnem, by pasowała do drewnianego, zabytkowego kościółka. Zgniłe deski zastąpiono nowymi, modrzewiowymi. Prace sfinansowane zostały w znacznej części z dotacji miejskiego konserwatora zabytków.

Z kolei fundusz ochrony środowiska dał pieniądze na odnowienie przedwojennego parku. Wycięto w nim stare spróchniałe drzewa i posadzono nowe. W sumie będzie aż 6483 drzew i krzewów. Na razie rośnie ponad połowa, głównie iglaków. Wiosną posadzone zostaną drzewa liściaste.
(kz) - Express Ilustrowany
Parafia św. Józefa ma 100 lat

Polska Dziennik Łódzki Alicja Zboińska

2010-01-02 02:34:16 , Aktualizacja 2010-01-02 02:34:37

Kolędą "Gdy się Chrystus rodzi" rozpoczęła się inauguracja obchodów stulecia najstarszej łódzkiej parafii - pod wezwaniem św. Józefa, określanej mianem matki łódzkich kościołów.

Mszę świętą o godz. 13 odprawił biskup Ireneusz Pękalski. Kościół wypełnił się wiernymi, którzy czują się mocno związani z tym miejscem.

Sylwia Kicińska właśnie w tym niedużym kościele przy ul. Ogrodowej została ochrzczona, tutaj przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania.

- Babcia 30 lat temu przygotowywała posiłki księżom, można więc powiedzieć, że się tu wychowywałam - mówi łodzianka, która do kościoła wybrała się z półtorarocznym synkiem Tomaszem. - Czuję się jak w domu, regularnie uczęszczam tu na msze.

Parafianki Helena Kowara i Danuta Brożyna nie szczędzą ciepłych słów pod adresem księdza proboszcza.

- To złoty człowiek, który bardzo dba o to miejsce - uważają parafianki. - Pielęgnuje ogród, założył światła. Przychodzimy na mszę o godz. 10, ale jubileuszowej nie mogłyśmy opuścić.

Uroczystości jubileuszowe będą odbywały się przez cały rok.

Kościół początkowo nosił tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy drewniany kościół został wybudowany około 1370 roku. Obecnie proboszczem jest ks. Franciszek Semik, który zastąpił na tym stanowisku ks. Dionizego Markiewicza.

ŹRÓDŁO: www.lodz.naszemiasto.pl

Sitedesign by AltusUmbrae.